DYNAMIC VING TSHUN IDVTA

Makale Dizini

Çalışma gün ve  saatleri  :

Salı  20:15 - 21:30

Perşembe 20:15 - 21:30

Gurup ders ücreti:

250 tl.

Dynamic Ving Tshun denemek için : 

Rahat spor kıyafeti ve uygun salon ayakkabısı yeterlidir.

Deneme süresi :

Bir haftadır (iki grup dersi).

İletişim :

Gsm: 0535 6260178

 
International Dynamic Ving Tshun Grandmaster Tassos tarafından 2002 yılında kurulmuş olup dünyanın bir çok ülkede temsil edilmektedir.IDVTA çatı kuruluşu olup bütün ülkelerdeki çalışmaları yönetmektedir.DYNAMİC VİNG TSHUN TÜRKİYE; IDVTA Organizasyonuna bağlı olarak Türkiye'de temsil edilmektedir.Türkiye'de ki Dynamic Ving Tshun faaliyetleri Dai Sifu Tassos ile koordineli olarak yürütülmektedir.Dünyaca tanınan ve büyük kabul gören IDVTA Dynamic Ving Tshunu Türkiye'de de şu an ki eğitici
kadromuz ve bize katılacak kişilerle hızla tanınacak ve gelişecektir.

Die International Dynamic VingTshun Association (IDVTA) besteht seit April 2002 und ist der Dachverband aller DVT-Schulen weltweit. Sie ist zuständig für die Mitgliederverwaltung, die Prüfungsabnahme und Qualitätssicherung.
Gründer und Cheftrainer der IDVTA ist Dai-Sifu Anastasios Panagiotopoulos. Durch ihn wurde das Dynamic Ving Tshun entwickelt. Die Programme werden durch ihn laufend optimiert und weiterentwickelt.

http://www.idvta.de/en/
Wing Tsun Nedir?

Wing Chun Bruce Lee'nin de hocalığını yapan Yip Man'a gelinceye kadar aile içinde ve şifahi yolla öğretilen bir sanat olduğundan tarihine ilişkin dokümanlar bulunmamaktadır. Bu da Wing Chun'un kökeni hakkında efsanevi ve romantik anlatılara yol açmıştır. Wing Chun'un doğuşuyla ilgili en yaygın hikâyeye göre sanat yaklaşık 300 yıl önce Budist ismi Beş Erik anlamına gelen Ng Moi olan rahibe Lui Sei-Leung'la başladı. Mançuryalıların Shaolin Tapınağına saldırısı üzerine tapınaktan ayrılmak zorunda kalan Ng Moi Emei dağlarındaki beyaz turna tapınağına sığınır ve sanatını burada geliştirmeye devam eder ve ona Beyaz Turna Boksu adını verir. Tapınaktan ayrıldıktan sonra karşılaştığı Miu Shun'a sanatını öğretmeye karar verir. Miu Shun sanatı Shaolin baskınından kaçan ve kızıyla dükkân işleten Yim Yee'ye öğretir. Babası Yim Yee'den öğrendikleri teknikleri alıştırma yaptığı bir zamanda Yim Wing Chun'u evlerine ziyarete gelen Ng Moi izleme fırsatı bulur ve sanatına izlediği genç kızın adını verir.

Wing Chun'un en önemli prensibi bir tehlike anında olabilecek en kısa sürede, gösterişli olmayan etkili ve sade tekniklerle ve doğrudan rakibi etkisiz hale getirmektir. Wing Chun pratisyenleri yaptıklarının diğer savaş sanatları gibi görsel ağırlıklı bir sanat olmadığını, hayatta kalma mücadelesi olduğunu savunurlar.

Sistemde doğal olmadığı ve rakibe saldırması için açık bir pozisyon verdiği için baş bölgesine yüksek tekmeler yoktur ama alt ve orta seviyeye tekme teknikleri bulunmaktadır. El tekniklerinde savunma ve saldırı aynı andadır. Zincirleme yumruk tekniği rakibe birbiri ardı sıra yumruk atmayı mümkün hale getirmektedir. El ve ayakların bir bütün içinde sürekli kullanılmasıyla rakip hem şaşırtılır hem de karşılık veremeyecek derecede darbe almasına yol açar.

Chi Sau denilen karşılıklı birbirine değen ellerle yapılan çalışma kişinin rakibinin hareketini sezerek hızlı tepki vermesini kolaylaştırır.

Wing Chun'un dövüşe yaklaşımında da gerçekçilik bulunmaktadır. Hayatta kalmak için gereken tüm saldırılara izin verilir. Hayalar, gözler, boyun gibi hassas noktalara vuruş serbesttir ve bu sebeple de müsabakası yoktur. Felsefesinde sürekli rakibin üzerine ve direkt olarak gitmek esastır. Dairesel hareketler bulunmamaktadır.

WT, kökleri yüzlerce yıl önceye uzanmasına rağmen, sürekli gelişen ve değişen bir sanattır. Bu Wing Tsun'u diğer dövüş sanatlarından ayıran başlıca özelliğidir. Wing Tsun sistemi kalıplaşmış hareketlerden değil prensiplerden oluşur. WT öğrencisi gereksiz güç kullanmamayı, rakibinin gücünün önünde durmamayı, kendisine uygulanan gücü kendi çıkarına kullanmayı, akıcı ve rahat olmayı öğrenir. Kısaca açıklamak gerekirse WT dört prensibin beş mesafede uygulanmasıdır. Bu dört prensip şu şekilde sıralanabilir

1. Yol boşşa ilerle. WT dövüşçüsü rakibi arasına bir engel yok ise aradaki mesafeyi uygun bir silah kullanarak kapatarak rakibine ulaşır.
2. Yapışık Kal. WT rakip ile teması mümkün olduğunca çabuk sağlamayı ve bunu korumayı öğretir.
3. Gücün karşısında durma. WT öğrencisi kendine uygulanan gücün önünde durmak yerine, yoldan çekilip bu gücü kendi lehine kullanmayı öğrenir.
4. Takip et. WT dövüşçüsü rakibi geri çekilirse onu takip etmeyi, rakibine fırsat vermemeyi öğrenir.

Bu dört prensip aşağıda sılaranan beş dövüş mesafesinde uygulanır:

1. Tekme mesafesi.
2. Yumruk mesafesi.
3. Diz, dirsek ve kafa mesafesi.
4. Tutma, burkma ve atma mesafesi.
5. Yer dövüşü. Yerdeki saldırılara ve kilitlemelere karşı teknikler içerir.

 

BİZE YAZIN

E-posta:
Konu:
Mesajınız:
5+2=? Lütfen soruyu cevaplayınız.